12.12.2022

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Chcesz uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym? Nie wiesz, jakie kroki podjąć, by zdobyć należne Ci świadczenie? Możliwe, że nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Odszkodowanie po wypadku samochodowym – komu przysługuje?

Każdy, kto naruszy, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i doprowadzi do wypadku, w którym uszkodzimy swój pojazd lub inne przewożone rzeczy, może zostać pociągnięty przez nas do odpowiedzialności oraz do wypłacenia nam odszkodowania. 

Oczywiście to nie wszystko, ponieważ o zadośćuczynienie lub o odszkodowanie można ubiegać się również wtedy, gdy my sami lub ktoś z naszych bliskich dozna rozstroju zdrowia lub odniesie obrażenia ciała. Śmierć jednego z pasażerów stanowi podstawę do ubiegania się o odszkodowanie, ale również o to, by sprawca wypadku trafił do więzienia.

Odszkodowanie po wypadku samochodowym – jak się o nie ubiegać?

Tylko jakie kroki powinniśmy podjąć, by uzyskać stosowne świadczenia? Jak należy ubiegać się o odszkodowanie po wypadku samochodowym? Wydawać by się mogło, że w takich przypadkach wszystko dzieje się samoczynnie i nie musimy podejmować żadnych kroków, by otrzymać odszkodowanie. Jednak praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej i zawsze trzeba samodzielnie zawalczyć o swoje. 

Zatem jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku samochodowym? Przede wszystkim jako osoba poszkodowana musimy zgłosić całą sytuację do firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca miał wykupioną polisę OC. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej, ponieważ również wypłata należnych środków zajmie o wiele mniej czasu. Poza tym musimy pamiętać, że konieczne będzie też skompletowanie niezbędnych dokumentów oraz dowodów. 

Wśród nich nie może zabraknąć sporządzonej przez policję notatki, czy zeznań świadków. Do tego przydadzą nam się zdjęcia, czy  i ewentualne nagrania wideo z monitoringu miejskiego, czy ze swojej kamery samochodowej. Nie możemy zapomnieć także o oświadczeniu sprawcy oraz o zaświadczeniu lekarskim, gdy doznaliśmy obrażeń ciała, czy o rachunkach za naprawę pojazdu.

Odszkodowanie po wypadku samochodowym – o czym jeszcze należy pamiętać?

Już sam udział w wypadku samochodowym jest sporym przeżyciem, a co dopiero, gdy przyjdzie nam zmierzyć z formalnościami związanymi z uzyskaniem odszkodowania. Jeśli zatem nie chcemy zmagać się z tym sami, to lepiej rozważyć wsparcie  ze strony fachowców, ponieważ adwokat najlepiej wie, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym

Oczywiście wybór adwokata nie powinien być przypadkowy, ponieważ godni uwagi są najlepsi fachowcy z branży. Jeśli okaże się, że będziesz potrzebował wsparcia w odzyskaniu odszkodowania, to zapraszamy do kontaktu – https://pasierbiewicz.pl/oferta/odszkodowania-za-wypadki-komunikacyjne/.

05.05.2023

Podział majątku – niezwykle istotna kwestia w sprawach rozwodowych

Zobacz więcej

20.04.2023

Czy do rozwodu potrzebni są świadkowie? Odpowiadamy!

Zobacz więcej